Bine ai venit! | log in
RO US ES

VAND CHITARA ELECTRICA STRATOCASTER C.GIANT (MARCA THOMANN) APROAPE NOUA

Tryggvasson
Tryggvasson
@tryggvasson
9 ani in urma
9 postari
Vând chitara electrică C.Giant stratocaster (marcă proprie a Thomann), neagră, plăcuță de protecție (pickguard) albă şi doze albe. Model cu 22 de taste. Stare excelentă, aproape nouă (are încă folia pe plăcuța de protecție), nemătuită, fără zgârieturi sau ciobituri. Mecanică decentă, fără cursă moartă, jocuri sau blocaje. Stare de funcționare excelentă (10/10), stare estetică 10/10. Cordar de tremolo clasic, cu bară de tremolo (cordarul este blocat pe corp, dar se poate debloca). Atac excelent, cantabilitate foarte bună (corzile reglate foarte jos).

Specificații:
Corp: tei (basswood)
Grif: arțar (maple)
Tastieră: palisandru (rosewood)
Taste: 22, medium jumbo
Prăguș: 43 mm
Scală: 648 mm
Doze: 3, simple
Chei: necapsulate
Atac corzi (tasta 12): 1,5 mm atât pe Mi gros, cât şi pe mi subțire.

Preț: 350 de lei.

NU ACCEPT SCHIMBURI. Situl nu permite decât o poză. Pentru alte poze sau detalii, vă rog contact pe privat.


--
Muzica e care cântă, dom'le!

actualizat de catre @tryggvasson: 23 Jan 2020 19:05:24
Dek Dey
Dek Dey
@dek-dey
9 ani in urma
65 postari
chitară genială... pentru 8-14 ani, pentru atârnat pe perete, pentru punkiști adolescentini cărora le place să fărâme. prietene, nu țepui, că ce ai tu la vânzare e echivalentul unui bullet de la squier... în cel mai fericit caz. iar un chitarist știe ce înseamnă acea chitară. chitara ta e bună pentru cineva care habar n-are de nimic și vrea să înceapă de undeva, atât. sfatul meu e să faci un anunț corect și cinstit. ce ai tu acolo nu are nimic din ce ai scris tu. cordarul e praf, de tremolo mai bine te lipsești iar de atac nu poate fi vorba. poți să ceri cât vrei tu pe ea... dar nu e corect față de cei ce nu știu. asta dacă, TU ȘTII!
Tryggvasson
Tryggvasson
@tryggvasson
9 ani in urma
9 postari
Dek Dey:
chitară genială... pentru 8-14 ani, pentru atârnat pe perete, pentru punkiști adolescentini cărora le place să fărâme. prietene, nu țepui, că ce ai tu la vânzare e echivalentul unui bullet de la squier... în cel mai fericit caz. iar un chitarist știe ce înseamnă acea chitară. chitara ta e bună pentru cineva care habar n-are de nimic și vrea să înceapă de undeva, atât. sfatul meu e să faci un anunț corect și cinstit. ce ai tu acolo nu are nimic din ce ai scris tu. cordarul e praf, de tremolo mai bine te lipsești iar de atac nu poate fi vorba. poți să ceri cât vrei tu pe ea... dar nu e corect față de cei ce nu știu. asta dacă, TU ȘTII!
măi, omule, tu ești cumva retard????

ai văzut cumva vreo informație în anunț care să justifice reacția ta de doi lei?? a zis cineva că vinde fender startocaster???? există vreo informație falsă în anunț??

dacă chitara e de nivelul unui fender bullet stratocaster (dacă ai știi câte ceva despre chitări, ai știi că e mai bună, dar asta e altă discuție), deci, dacă este de nivelul unui squier stratocaster, înseamnă că cine vinde squier bullet stratocaster (inclusiv Fender USA) ȚEPUIEȘTE???? tu ești tâmpit?

a zis cineva că vinde fender???

nu mai are voie lumea să vândă bullet stratocaster sau c.giant sau altceva, că trebuie să intervină toți proștii, fără să știe nici ei de ce??

pe anunț scrie clar C.GIANT startocaster, sunt o mulțime de poze și toate informațiile.

dacă spuneam că vând fender și vindeam c.giant înțelegeam. scriam „arin”, în loc de „tei”. scriam doze „fender usa”, „cheițe capsulate” și ceream 6000 de lei - atât costă un fender usa - nu 350. e plină lumea de idioți... dacă ar fi puțin mai inteligenți, și-ar face singuri o favoare și ar tăcea din gură.

sau nu ai citit titlul anunțului cu atenție și sperai să dai peste un fender usa la 350 de lei și ai rămas dezamăgit? zi-mi, că mă împrumut la bancă, cumpăr un fender și ți-l vând ție. ți-l las la 200 de lei.

cât despre atacul chitării, mi se pare uluitor să faci niște afirmații, pur și simplu, stând în fund și dând din gură, pe baza a nimic.

nu aș vrea să-ți explic că l-am reglat și l-am și măsurat, înainte să scriu anunțul, că nu trebuie să-ți dau ție socoteală, că dai tu din gură, fiindcă e gratis, dar pe siturile unde se permite mai multe poze, am postat poze cu înălțimea corzilor. dacă știam că dau peste un prost ca tine, puneam și poze cu rigla. înainte s-o iau eu, chitara a fost reglată de băiatul care se ocupă de lutierie la guitarshop. eu i-am făcut niște modificări la intonație și, evident, obligatoriu, și la atac. doar fiindcă nu știi tu să reglezi o chitară, nu înseamnă că trebuie să dai 2000 de euro ca să ai un atac de 1,5 mm. și se poate lăsa și mai jos atacul, cu un 0.2 mm, dacă vrei să știi, doar că nu mai simți răspunsul corzilor.

chitara este mai mult decât decentă, la nivelul ăsta de preț, cu timbrul „înțepat” de stratocaster, o cantabilitate foarte bună, în stare aproape nouă, cu mecanică decentă, iarăși, la nivelul ăsta de preț (cheițele nu au cursă moartă, niciuna, se mișcă foarte ușor, nu au jocuri, nu au blocaje; iar termenul este „decent”, nu „extraordinar”, dacă ai citit anunțul și știi să faci diferența între termeni - adică ar trebui să înțelegi măcar ce scrie cineva înainte să îl acuzi de țeapă. iarăși, pe siturile unde se pot încărca mai multe poze, am pus și poze cu cheițele în PRIM PLAN, prostul naibii. nu scrie nimic altceva în anunț - nici măcar că o recomand față de un bullet, deși chiar aș recomanda-o - dacă știi să faci o comparație între chitări și nu ești doar o victimă lobotomizată a marketingului.

lemnul este de tei, scrie clar în anunț, adică sunetul este mai ascuțit. nu e arin, dacă știi ce înseamnă lemnul. altă chestie pe care te înșeli: cine știe câte ceva înțelege despre ce e vorba din anunț - toate informațiile sunt acolo, și nu ar da din gură aiurea. dar la prețul ăsta nu ai să găsești chitară din lemn de arin.

și sunt fabricanți de stratocastere din tei care fac chitări foarte bune. la asta, cu o minimă schimbare de doze (chiar ieftine, dar de calitate, de genul warman), ți-ar suna probabil mai bine decât un squier affinity, care e tot din lemn de tei și costă triplu. și așa cum este, chitara sună mai bine decât un squier bullet și la fel de bine ca un sguier de 1000 de lei - și pe rece, că acolo îți dai seama de lemn, dacă ȘTII despre ce vorbești, și pe amp.

este o chitară bună pentru cineva care nu are bani mulți de dat și vrea o chitară strat ieftină pentru repetiții sau exerciții. nu a spus nimeni că ai să cânți pe wembley cu ea. dacă înțelegi tu ce vrei din anunț, pentru că asta vrei să înțelegi, e treaba ta, dar nu te mai lega, din imaginație, de oameni și demasca conspirații imaginare.

încheind, dacă ai vreo informație cum că e scris ceva fals în anunț, raportează anunțul, dar nu mai vorbi doar fiindcă e gratis, nu numai neștiind despre ce vorbești, dar fără, măcar, o minimă logică în acuzație.

doar fiindcă n-ai ce face duminică seara și simți că trebuie să spui ceva, nu înseamnă că trebuie să te legi aiurea de oameni fără să dai măcar senzația că știi de ce te legi.

mai citește, naibii, o dată, anunțul!


--
Muzica e care cântă, dom'le!

actualizat de catre @tryggvasson: 31 Aug 2015 04:51:46
Dek Dey
Dek Dey
@dek-dey
9 ani in urma
65 postari

prietene daca squier la tine e fender e clar cat de "in ale chitarii esti"... si nu-mi da tu mie lectii de viata. ai nr meu, asa ca, cauta-ma. ca vad ca ai sange in papagal.

Muzicieni si Trupe
Locatie actuala
București, România
Despre Muzicieni si Trupe
Locatie
Bucuresti, Romania    
tip membru
Suport
instrument
voce
gen muzical
Toate genurile
ofera
Participare la eveniment
Evaluat Recent:
Statistici